• Subskrybuj
    Chcesz otrzymywać aktualne informacje o dotacjach lub szkoleniach?
91 85 22 600

Pytania i porady

ZGD Ekspertem w Brukselskiej Debacie

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, powierzył ZGD rolę Eksperta ds. regionalnych specjalizacji w regionach, przez które przebiega pasmo rozwojowe Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego (ŚKT-EUWT). Uczestniczyliśmy w debacie „Łącząc inteligentne specjalizacje regionów  w celu wypracowania innowacyjnych rozwiązań” zorganizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie Parlamentu Europejskiego w Brukseli i przedstawiliśmy prezentację bazową: „Inteligentne specjalizacje w regionach wzdłuż pasa rozwoju Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego (CETC)”. W Debacie uczestniczyli m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Komitetu Regionów, Ministerstwa Gospodarki i zaproszeni goście z całej Europy.

Poruszana tematyka dotyczyła specjalizacji CETC-EUWT i pozostałych regionów Europy środkowej oraz odpowiedzi na zagadnienia związane ze specjalizacjami: Czy różnice pomiędzy regionalnymi i inteligentnymi specjalizacjami wpływają na dynamikę rozwoju – jak można dobrze je wykorzystać dla efektywności postępu? Jak regionalne i inteligentne specjalizacje mogą pobudzić innowacyjność w Europie środkowej? Jakie występują problemy w zdefiniowaniu inteligentnych specjalizacji regionów? Jak możemy je wybierać mając na uwadze potrzeby rozwojowe i możliwości kooperacyjne regionów środkowoeuropejskich?

Uczestnicy debaty wymienili się doświadczeniami oraz zaplanowali pogłębienie współpracy i debaty w zakresie definiowania i wykorzystywania inteligentnych specjalizacji jako istotnego narzędzia wspierającego rozwój regionów ŚKT .

IMG_3247  IMG_3213

Skip to content